Juvie ztepilá (Bertholletia excelsa) je vysoký strom z čeledi hrnečníkovité, jediný druh rodu juvie (Bertholletia). Roste v deštných pralesích Jižní Ameriky. Strom je významný pro svá semena — para ořechy, neboli brazilské ořechy.

Juvie ztepilá je vysoký strom se střídavými kožovitými podlouhle oválnými listy. Ty jsou 17 až 36 cm dlouhé a 6 až 16 cm široké. Květy jsou žluté, sestavené v hustých latách a nepříjemně páchnou. Plodem je velká tobolka s pevným vnějším oplodím měřící obvykle 10 až 20 cm v průměru a otevírající se víčkem. Uvnitř tobolky je 12 až 22 semen s tvrdou skořápkou a chutným bělavým jádrem.

Jméno para ořech získal pravděpodobně díky vývozu těchto ořechů z brazilského přístavu Pará do Evropy.

Juvie se přirozeně vyskytuje v amazonské části Jižní Ameriky od Kolumbie a Francouzské Guyany po Bolívii a Peru. Roste na nezaplavovaných půdách v tropických deštných lesích ve výšce 100 až 200 metrů nad mořem. Juvie dorůstá výšky 40 až 50 metrů a je jedním z nejvyšších stromů Amazonie.

Juvie je jen zřídka pěstována, většina para ořechů na světových trzích pochází z divoce rostoucích stromů. Dřevnaté tobolky v době zralosti opadávají a semena jsou z nich vybírána domorodými sběrači. Jsou známy případy, kdy padající plod zranil nebo dokonce usmrtil sběrače. Semena jsou oblíbenou potravou mnoha živočichů, např. hlodavců aguti, kteří si často dělají zásoby semen na nepříznivé období. Semena, která aguti nespotřebuje, pak zpravidla vyklíčí, čímž dochází k šíření a obnově porostů juvie. Plod para ořechu zraje celých 14 měsíců.

Olej z para ořechů

V našem krámě nabízíme prvotřídní za studena lisovaný olej z brazilských ořechů. Dováží se co nejdříve po sklizni, čerstvý z amazonské bolivijské džungle. Má lahodnou oříškovou chuť a vůni, a celkově působí jemně. Dovozce uvádí, že na amazonský deštný prales má šetrný sběr plodů divoce rostoucího para ořechu pozitivní vliv. Kvůli vysoké citlivosti na čistotu svého okolí ořešák para přispívá k ochraně prostředí svým ekonomickým významem. Olej, vylisovaný z divoce rostoucích stromů v pralese v Bolívii, splňuje vysoké nároky zodpovědného spotřebitele, který se zajímá o životní prostředí a etiku podpory domorodého obyvatelstva.

Olej je bohatý na vitamíny C, E a B, na omega 6 a 9 mastné kyseliny a na stopové prvky – selen, sodík, hořčík, vápník, draslík, železo, měď, zinek, a další. Prospívá tělu zevně i vnitřně. Výživovou hodnotu ocení vegetariáni i vegani. Při použití na kůži ji zvláčňuje a hojí drobné záněty. Vlasy zpevňuje a dodává jim přirozený lesk.

Para ořechový olej má antioxidační účinky, díky svým vysokým nutričním hodnotám nastartuje imunitní systém, a zároveň poskytuje tělu energii na každodenní aktivity. Para ořechový olej obsahuje Omega 6 a 9 mastné kyseliny (palmitoolejové a olejové kyseliny), které snižují hladinu LDL (špatný cholesterol) a naopak zvyšují HDL (dobrý cholesterol) v krvi.

Olej obsahuje selen, který je nezbytný pro výrobu dvou antioxidačních enzymů: glutathion peroxidázy a thioredoxin reduktázy. Ten má silné antioxidační a protizánětlivé účinky a společně s vitaminem E hojí záněty a podporují imunitní systém.

U žen pomáhá regulaci hormonů štítné žlázy, u mužů pak povzbuzuje mobilitu spermií a zvyšuje přirozenou hladinu testosteronu. Obsažený vitamin B, ulevuje nervovému napětí, hořčík působí na správnou činnost a regeneraci svalů, a měď je nepostradatelná pro výrobu kostní a pojivové tkáně.

Para ořechový olej bojuje, díky velmi vysokému obsahu selenu, vitamínu E a zinku, proti akné a zánětům, a urychluje obnovu buněk. Díky jedinečnému složení se ztrácejí pigmentové skvrny a nerovnosti pleti, zmírňuje se zarudnutí kůže a vyplavují se toxiny. Para ořechový olej zachovává celistvost sliznic a kůže, hydratuje ji a díky tvorbě kolagenu je to účinný prostředek proti stárnutí. V oleji obsažená měď stimuluje tvorbu melaninu - pigmentu chránícího nás před škodlivým UV zářením, který připraví pleť na lehké opalování.

Selen v para ořechovém oleji podporuje obnovu růstu vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Obsažené Omega 3 mastné kyseliny stimulují přirozenou tvorbu mazu v žlázách na temeni hlavy, který vyživuje kořínky vlasů. Pravidelným používáním tak získají vlasy pevnost a přirozený lesk. Aminokyseliny zas podporují prokrvenost pokožky, což je důležité pro výživu vlasů. Díky obsaženému vitamínu E se vlasy nelámou.

Do jídla doporučujeme přidávat do salátů anebo dochucovat až na talíři. Skvěle se hodí do sladkých raw dezertů i do pečení. Po koupeli vmasírujte do pokožky s pár kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje, stejně tak do vlasů.

A VEGAN PRODUCT MADE FROM BRAZIL NUTS