Upozornění: Informace v tomto článku jsou založeny na subjektivní zkušenosti uživatelů kratomu a na veřejně dostupných zdrojích z internetu. Tento článek není odborným textem, ani vědeckou studii, ani zdravotním tvrzením. Tvrzení ve článku se nezakládají na vědecky či laboratorně ověřených faktech!

Co je to Kratom?

Kratom (latinsky Mitragyna speciosa) je tropický strom příbuzný kávovníku. Ze sušených listů se v Indočíně a jihovýchodní Asii získává tradiční povzbuzující a léčivý prostředek, známý nejčastěji pod thajským názvem kratom.

Mitragyna speciosa je tropická rostlina dosahující výšky maximálně 30 metrů, obvyklá výška je však o polovinu menší. Řadí se do čeledi Rubiaceae. Stále zelené listy opadávají především v období sucha. Květy se zabarvují do žluta. Kmen dosahuje tloušťky asi 60 až 100 cm. Dnes se rozlišují dva druhy kratomu. Jeden vyrůstá v tropických pralesích a jeho domovinou je subtropická jihovýchodní Asie. Druhou odrůdou je africký kratom řadící se do čeledi Hallea a vyrůstající v močálech. 

Tradiční byliny z jihovýchodní Asie

Užívání je v oblasti jihovýchodní Asie tradiční již tisíce let. Legenda praví, že otec raději provdal svou dceru muži, který užíval kratom, než muži, který se oddával kouření marihuany. Lidé, kteří požívali kratom, měli totiž větší chuť k práci než ti, co kouřili marihuanu. Tato legenda může být zčásti založena na pravdě, protože konzumenti mimo jiné uvádí, že po požití kratomu měli chuť do práce.

Asijští rolníci žvýkali kratomové listy, aby lépe zvládli náročnou práci na poli, v lidovém léčitelství se pak kratom užíval jako lék proti průjmu, chřipce a dráždivému kašli.

Poprvé byl kratom vědecky popsán holandským botanikem Pietrem Willemem Korthalsem v 19. století. V této době se také kratom začal pěstovat ve větším množství.

Domovinou kratomu je oblast jihovýchodní Asie a Indočíny včetně přilehlých ostrovů. Roste přirozeně zejména v tropických deštných lesích v Thajsku, Indonésii, Malajsii, na Velkých i Malých Sundách. Do roku 2013 bylo pěstování kratomu v Thajsku zakázané, ale již v roce 2010 začala tamější vláda uvažovat o jeho znovuzlegalizování. A o tři roky později bylo pěstování této rostliny opět legální. Do té doby byl kratom nejvíce užívanou zakázanou drogou v Thajsku. 

Popularita v Evropě a USA

Mezi uživateli v USA, Evropě i v České republice má kratom čím dál větší oblibu. Dalo by se říct, že je to taková znovu objevená magická bylina.

Oblíbenost kratomu je díky jeho údajným psychoaktivním a léčivým účinkům. Již krátce po konzumaci popisují jeho uživatelé stavy navozené lehké euforie, uvolnění, zlepšenou soustředěnost a fyzické i psychické uvolnění. Také je často užíván jako prostředek ke tlumení bolesti.

Přes určitou stigmatizaci se kratom užívá se především při léčbě závislosti na opiátech a jiných drogách, kdy podle některých uživatelů mírní přicházející abstinenční příznaky. 

Kratom v menších dávkách pomáhá lépe se koncentrovat a zbavit se stresu, proto je populární mezi studenty. Je také vhodnou alternativou k více nebezpečným a nelegálním relaxantům a stimulantům jako jsou např. konopí či MDMA. Dokáže zbystřit mysl, odbourat únavu, dodává chuť do fyzické i psychické práce a zvyšuje libido. Podporuje míru komunikativnosti a družnosti.

Kratom má bývá používán jak osilné analgetikum, které tlumí bolest, zklidňuje a uvolňuje bolesti svalů. Určité odrůdy prý působí také proti depresím. 

Druhy kratomu

Podle barvy žilek v listech rozeznáváme 4 barvy Kratomu - zelenou, červenou, žlutou a bílou.

  • Zelený (green) kratom – obvykle po požití převažují euforizující účinky, vhodný k relaxaci, k povzbuzení a k posílení kreativity
  • Žlutý (yellow) kratom – má podobné účinky jako zelený kratom a je oblíbený pro svou schopnost podpory koncentrace - v oblibě jej mají zejména kreativci a studenti
  • Červený (red) kratom – obvykle po požití převažují uklidňující (analgetické) účinky, vhodný k relaxaci, ke zklidnění a proti bolestem
  • Bílý (white) kratom – obvykle po požití se kombinují zároveň mírnější euforizující účinky i zklidnění, vhodný k fyzickému povzbuzení a k aktivnímu odpočinku
  • Maeng Da – uměle vyšlechtěná odrůda, která se vyznačuje silným euforizujícím účinkem a delším působením 

Dále se setkáte s druhy kratomu podle zemí původu. 

Užívání kratomu

Užívání kratomu je mezi jeho uživateli rozšířené vícero způsoby. Oblíbené je louhování kratomu 10 – 15 minut v malém množství horké vody a následné zapití vodou nebo jiným nápojem. Kratom má typickou nahořklou chuť. Někdo proto také přidává vymačkaný citrón nebo jiné citrusy pro zlepšení chuti i trávení. Další možnost je smíchání kratomu s vlažným nebo teplým džusem – oblíbené jsou citrusové nebo ananasové džusy. Kratom lez přidat do pokrmu, nebo z něj vytvořit odvar.

Účinky se obvykle dostaví za 20 - 60 minut. Kratom učinkuje průměrně 5-6 hodin. Někteří uživatelé mohou zaznamenat slabou nevolnost nebo tlak v hlavě. Silné dávky kratomu mají analgetické účinky s někdy až nepříjemnými stavy. Při užívání kratomu je vhodné začít s menšími dávkami a také vyzkoušet, který druh vám více „sedne“. 

Orientační obvyklé dávkování:

  • 1-2 gramy – jemný efekt (malá čajová lžička)
  • 3-4 gramy – střední efekt (vrchovatá čajová lžička)
  • 5-8 gramů – silný efekt, mohou převládat analgetické účinky
  • 5-10 gramů – velmi silný efekt – dávka vhodná jen pro zkušené psychonauty 

Zdravotní rizika

Kratom byste neměli kombinovat s žádnými léky a látkami, především s těmi, které obsahují yohimbin, kokain, amfetamin a kofein. Kratom nelze kombinovat s léky na nervovou soustavu a s alkoholem. Další zakázanou kombinací je Kratom a inhibitory MAO – Syrská routa (Peganum harmala, Harmala), Banisteriopsis caapi (Ayahuasca), Mučenka pletní (Passioflora incarnata), Bujarník johimbe (Corynthe yohimbe) a s antidepresivy.

Kratom by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Kratom může představovat zdravotní rizika pro osoby trpící nízkým tlakem (snižuje tlak).
Po požití Kratomu nikdy nepoužívejte těžkou techniku, neřiďte motorová vozidla a nevykonávejte žádnou jinou nebezpečnou činnost. 

Podle zkušeností uživatelů není kratom návykový, pokud není konzumovaný příliš často a/nebo ve vysokých dávkách. Nedoporučujeme konzumovat kratom denně, případně jen po omezenou dobu 1-3 týdnů. Při dlouhodobějším intenzivním užívání 5 a více gramů denně může kratom představovat nepřiměřenou zátěž organizmu.

Ve Evropě a v USA je v některých zemích Kratom zakázanou látkou, v některých zemích USA a Evropy je naopak jeho prodej legální. 
V České republice je prodej kratomu legální. Kratom ovšem v České republice není schválen pro konzumaci a k užívání jako potravina, doplněk stravy, ani jako lék. 
Nemá doložené alergické účinky. 
Proto se obvykle kratom v ČR neprodává jako potravina, ale jako etnobotanický materiál v bio kvalitě, tedy ve stejné kvalitě, v jaké se tradičně užívá v zemi jeho původu.

Zdroj: wikipedia.org, informace z internetu a od uživatelů kratomu.