Přátelé Bylïn připojte se s námi k pomoci indiánskému kmeni Arhuacos, který stovky let žije v dokonalé symbióze s přírodními zákony, udržuje tradiční rituály a věnuje se poctivému pěstování kávy a čokolády. Zdá se ale, že pokora a respekt k matce Zemi ztrácí v moderní společnosti hodnotu a důležitost. I proto jsou příslušníci indiánského kmene Arhuacos na prahu vyhubení.

Pomoc nás všech spočívá ve vykupování tradičních indiánských produktů (kávy, kakaa a mochil) za férové ceny

Naši přátelé z nadačního fondu Arhuacos začali dovážet kávu přímo z indiánských komunit ze Sierra Nevady. A není to ledajaká káva. Kávová zrna jsou stoprocentně organická, pěstovaná bez použití chemie. Sklízí se jedenkrát ročně a sběr probíhá s největším respektem k přírodě.

Dovozem těchto kvalitních produktů je podporován růst ekonomiky indiánů Arhuacos. Nadace spolupracuje s institucemi, které zakládají ochranné zóny. Právě v nich se Arhuacové budou moci dál nerušeně věnovat tomu, co je učí jejich předkové. Jsou prastarou indiánskou komunitou, přímými potomky civilizace Chibcha Tayrona, která vedle Mayů, Aztéků a Inků tvořila jeden ze čtyř pilířů tehdejší jihoamerické civilizace. Když se na počátku 16. století vylodili na pobřeží Kolumbie dobyvatelé ze Španělska, část této indiánské komunity utekla před útočícím vojskem do těžko přístupných hor Sierra Nevada de Santa Marta, aby si zachránila holé životy. Opustili úrodná místa v nížinách, kde se živili zemědělstvím a rybolovem. Ve vyšších nadmořských výškách byli se postupně učili pěstovat kávu, kakaovníky...  juku...  

Podpořte svým šálkem kávy zachování původních tradic. U nás už se ke svým kořenům tak snadno neprohrabeme, pomozme tedy k jejich zachování v místech, kde to možné je a tradice je živoucí. Smyslem nadačního fondu "Arhuacos" je pomoci opravdovým živým indiánům, kteří sice odolávali nepřízním osudu více než 400 let, ale v dnešní době jsou díky vyspělé technice důlních společností, aroganci politické moci a stále více se rozmáhajícímu turismu ohrožený druh.

"Vážení gastronauti, piju silnou kávu, kterou nasbírali indiáni z kmene Arhuacos. Je dobrá, stejně jako jsou i oni dobří... mě posledních několik měsíců baví pít - právě tuhle kávu, protože spolu s ní do mne vstupuje i příběh kolumbijských indiánů z pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Oni totiž nedělají prakticky nic jiného, než že asi 250 rodin indiánů Arhuacos ručně pěstuje a sbírá tradičním způsobem kávové červené třešničky v nadmořské výšce 1600 metrů. Myslím, že ženy také občas ručně tkají nějaké sukno, ale jinak pokojně žijí bez elektrického proudu, bez mobilů, ve vysoce položených vesnicích. Oni vědí, že dole pod nimi je svět plný techniky a civilizace, ale je to nijak nevzrušuje. Nestojí o náš svět. Chtějí sbírat kávu, jíst prostá jídla, pít vodu z řeky a žít svůj jednoduchý život v nádherné panenské přírodě. Jenže, jak už to nejen v pohádkách, ale i ve skutečnosti často bývá, musí si bránit svá území, protože na ně má občas zálusk někdo jiný.

A tak Arhuacové sbírají kávu, aby si vydělali nejen na život v hliněných chalupách, ale také na to, aby si mohli koupit svou vlastní půdu, kde žijí po mnoho generací. Jinak by je o ni mohl jednou nečekaně někdo chamtivý připravit. No a já každé ráno piju tu jejich super stoprocentní arabiku, kterou si vždy umelu na starém ručním mlýnku po babičce a vím, že tím pádem aspoň trochu podpořím zlepšení kvality jejich indiánského života v odlehlých horách." (https://www.grandrestaurant.cz/articles/glosa:-arhuacos)